Bilgi Veren: Avukat Mehtap Biçer

BOŞANMA DAVASI SONUNDA ÇOCUĞUN VELAYETİ KİME HANGİ ŞARLARDA BIRAKILIR?

Boşanma sonusucunda çocuğun velayeti öncelikle çocuğu isteyen tarafa bırakılır. Ancak her iki tarafta çocuğun velayetini istiyorlar ise bu durumda çocuğun velayeti , çocuğun bakımını daha iyi yapabilecek , duygusal, fiziksel ve psikolojik gelişimini daha iyi sağlayacak tarafa bırakılır, Bu konuda mahkemece uzman görüşüne de başvurulabilir. 11 yaşından sonra çocuğun kiminle kalmak istediği hususunda fikri de sorulur. Çocuğun velayeti buna göre düzenlenir. Taraflardan birinin ekonomik durumunun daha iyi olması velayetin düzenlenmesinde etken değildir. Velayet bırakılmayan taraf zaten çocuk için işirak nafakası öder.

Yine velayeti bırakılmayan taraf ile çocuğun şahsi ilişki kurması için mahkemece bir düzenleme yapılır. Çocuğun hem anne , hem baba ile ilişkisinin sağlıklı süremesi için düzenlemeye gidiri.

Ancak , velayet kendisine bırakılan taraf daha sonraki dönemlerde çocuğa iyi bakamıyor, fiziksel , psikolojik ve duygusal gelişimini karşılayamıyor veya çocuğa zarar veriyor ise her zaman velayetin nez’i davası açmak ve çocuğun velayetinin diğer tarafa verilmesini sağlamak mümkünüdür.

Mal paylaşımına ilişkin davalar ise boşanma gerçekleştikten sonra açılacaktır.