Çocuk için doğal olan elbette anne ve babanın bir arada olduğu aile ortamında yaşamaktır. Ancak zaman zaman bu ortamı sağlamak mümkün olmayabilir. Zira çocuğun aile ortamının yanında, güven ve huzur gibi duygulara da ihtiyacı vardır.

Sebebi her ne olursa olsun, boşanma gündeme geldiği zaman anne-babaların dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Bunlar arasında ilk yapılması gereken, çocuğun sorduğu sorulara sabırla ve çok detaya girmeden cevap vermektir. Bunun yanında çocukla olabildiğince çok zaman geçirmek ve çocuğun duygularını paylaşması için uygun ortam hazırlamak çok büyük önem taşır. Çocuk istediği ve soru sorduğu zaman onunla konuşmak doğru bir yöntem olacaktır.

Ebeveynlerin bu süreçte, birbirleri hakkında çocuğun yanında eleştirici, yargılayıcı, suçlayıcı içerikli sözler sarf etmesi, ciddi bir hatadır, bu noktaya çok dikkat etmek gerekir.

Boşanma sonrası süreçte, belli bir zaman diliminde, çocuğun gelişim düzeyinin altında bir çizgi izlemesi normaldir ve anne-baba çocuğu sarsacak hatalar yapmadığı sürece, bu davranışlar kendiliğinden normale girecektir. Çocuğun bu davranışları karşısında aileler sabırlı olmalı ve çocuğu eleştirmemelidir.

Unutulmamalıdır ki, boşanma sürecini çocuğun ruh sağlığını bozmadan atlatabilmek anne-babanın bilgi, özen ve dikkati ile mümkündür.