Bilgi Veren: Elif Eroğlu Tepe – Aile ve Çocuk Psikolojisi Uzmanı

Çocuklar acıkır. Acıkınca da yemek yer. Bu, basit bir biyolojik gerçekliktir. Bunun dışında eğer bir ailede çocukla yemek üzerinden bir çatışma yaşanıyorsa ve sağlık sorunları yoksa, bu durum, yüzde 99 hatalı ebeveyn tutumları ile oluşmuştur.
Anne babaların yaptığı en büyük hata çocuğun yediği yemeğe duygusal bir anlam yüklemeleridir. Çocuk yemek yediğinde sevinmek, yemediğinde üzülmek, yemeği ödüle bağlamak gibi. Bunu fark eden bir çocuk için yemek, artık çok iyi bir araç haline gelir.
Öte yandan, yemek konusunda çocukla inatlaşmak, yemeğini yemediği için ceza vermek ve bu konu hakkında çocuğun yanında yorumlar yapmak da bir o kadar yanlış davranışlardır.
Yapılması gereken, yemeği, hayatın doğal akışı içinde ele almak, çocukla yemek merkezli bir ilişki içine girmemek, çevreden çocuğun yediği ya da yemediği yemekle ilgili gelen tepkileri önemsememek ve yemek masasını aile için anlamlı bir paylaşım haline getirmektir. Ayrıca öğünlerde çocuklara verilen porsiyonlara ve öğün aralarında çocukların sağlıksız besinler tüketmemesine de dikkat etmek gerekir.