Grifftube, haberin kokusunu alan herkese gerçek bir muhabir olma fırsatı sunan bir uygulama. Rutin hayatınız içinde karşılaştığınız, gerçekten haber niteliği taşıyan olayların fotoğraflarını ve videolarını çektiniz sonra bunlar sosyal medyada paylaştınız şu ana kadar. Kamuya açılan bu görüntüler dünyanın pek çok ajansı tarafından telifi ödenmeden sadece isminizi vererek yayınlandı.

Girişim bu fikirden yola çıkarak, teknolojinin imkanlarını da kullanarak yolladığınız haber nitelikli fotoğraf ve videoları sizin adınıza haber ajanslarına sunuyor. Gelir paylaşım modeliyle işleyen uygulamada ne kadar hızlı haber videosu üretirseniz ve Grifftube editörleri tarafından yayına değer görülürse o kadar çok gelir elde edebilirsiniz.

Profesyonel habercilik yapmış kişilerin dahi bu uygulamayı kullanabileceğini düşünüyorum. Özellikle büyük kanalların ya da ajansların ulaşamadığı yerlerde bu uygulama ile çekilen haberlere büyük ihtiyaç var.

Haberleri çekmek için Grifftube uygulamasını yükledikten sonra gördüğünüz bir olayı mutlaka cep telefonunuzu yan tutarak çekmeniz gerekiyor. Cep telefonuyla nasıl profesyonel video çekilir konulu bir video yapmıştık. Linke tıklayarak izlemenizde fayda var.

Haberi yakaladıktan sonra haberin konusunu kısaca yazıp Grifftube merkezine yollamanız yeterli. Çektiğiniz haberi uygulamayı kullanarak çekmeniz ve hiçbir sosyal medya hesabınızda yayınlamamanız tabi önemli bir nokta.

Süreç şöyle işliyor.
Gönderdiğiniz görsel malzeme Grifftube editörleri ve hukuk birimi tarafından “haber niteliği taşır” onayını alır almaz, üye mecralara haberi kullanabilmeleri için servis edilecek. Sonrasında yolladığınız görüntünün mecralara servis edilmeye layık görüldüğüne dair bir mesaj cep telefonunuza gelecektir. Yolladığınız özgün görüntü TV kanalında yayınlanırsa, kazancınız Grifftube’e üye olurken vermiş olduğunuz hesap numarasına transfer edilecek.

Kazancınız ne kadar olacak?

Grifftube’e yolladığınız haberin önemine ve özgünlüğüne göre kazancınız da değişecektir.

Örnek vermek gerekirse: Hastane kavgası, Adliye kavgası ya da sıradan bir yangın görüntüsü size standart bir kazanç sağlarken, büyük bir patlama ya da kaza sonrası ilk görüntüleri Grifftube’a geçmeyi başarırsanız, kazancınız üst seviyelere çıktı demektir.

Haber ne kadar hızlı elimize ulaşırsa ve ne kadar özgün olursa gelir de o kadar yüksek olacak. Ayrıca bir muhabir olarak yolladığınız yayına giren her görüntü size bir rütbe kazandıracak. Gerçekten haberin kokusunu almak burada çok önemli. Geniş takipçilerini oluşabilir ve tanınmış bir muhabir haline gelebilirsiniz.