La Bohème Operası

La Bohème, bestelerini Giacomo Puccini’nin yaptığı 4 perdelik ünlü bir operadır.

Bu yapıt Henri Murger‘ın yazdığı hikayelerin derlendiği “Scènes de la vie de Bohème” adlı esere dayanmaktadır.

Operanın prömiyeri 1 Şubat 1896 tarihinde İtalya’da Torino kentinde yapıldı ve o zamanki orkestra şefliğini Arturo Toscanini yapmıştır.

La Bohème 50 yıl sonra Toscanini tarafından tekrar yönetildi ve kayda alındı; ilk şefinin yorumuyla kaydedilebilmiş olan La Bohème, diğer Puccini operaları arasında bu nedenle önemli bir yere sahiptir.

Puccini’nin La Bohème’i opera repertuvarlarında bir standart haline gelmiştir. Türkiye’de ilk olarak 1948 yılında Ankara Devlet Operası’nda sahnelenmiştir.

Eserin konusu: 1830’ların Paris’inde bir dikişçi kadın olan Mimi ile şair Rodolfo arasındaki aşktır.

Birbirlerine ilk görüşte açık olan bu çiftin sevgiler çok büyüktür. Rodolfo Mimi’yi terk eder; çünkü Mimi’nin diğer erkeklerle flört etmesini kıskanmaktadır. Lakin Mimi çok ağır verem hastasıdır ve ölmek üzeredir.

Rodolfo birlikte yaşarken fakirane yaşam şartlarının Mimi’nin sağlığını daha da kötüleştirdiğini bilerek vicdan azabı çekmektedir ve Mimi’ye daha iyi şartlarla bakacak birini bulmayı sağlamak için, gösterdiği kıskançlık yapmacıktır. Sonunda Mimi ölmeden önce kısa bir müddet için tekrar bir araya gelirler.

Şu an izlediğiniz görüntüler, Türkiye’de Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’ndeki temsile aittir. Prodüksiyon’da Dünyaca Ünlü Opera Sanatçıları; İstanbul Devlet Opera ve Balesi‘nin yetenekli isimleri yer aldı.