Mona Lisa diğer adlarıya La Gioconda veya La Joconde…

Şu anda Paris Louvre Müzesi’nde Francesco del Giocondo’nun karısı, Lisa Gherardini Portresi başlığı altında sergilenen bu tablo Leonardo da Vinci tarafından 16.yüzyılın Floransasında Rönesans sırasında resmedildi.

Leonardo da Vinci’ nin bu tabloya 1503 veya 1504 tarihinde, İtalya’nın Floransa kentinde başladığı bilinmekte. Da Vinci Fransa’ya gittiğinde Kral I. François tarafından, davet aldı.

Dönemin kralı, tabloyu 4.000 écus ile satın aldı ve tablo Fontainebleau Sarayı’nda XIV. Louis himayesinde asıldı.

Sonrasında tablo, Versay Sarayı’na, Fransız İhtilali’nin ardından, Louvre Sarayına; oradan Napolyon Bonapart tarafından Tuileries sarayı’na sonra tekrar Louvre Sarayı’na taşındı.

Yetmedi, Fransa-Prusya Savaşı sırasında, Fransızların askeri bölgesi “Brest Arsenal“e taşındı.[8]

19. Yüzyıla kadar tablonun gizemi hakkında herhangi bir düşünce oluşmamıştı ama

Sembolizm akımı sayesinde, tabloda var olduğu düşünülen bir çok simge ile ilgili tartışmalar ve araştırmalar başladı.

Tablo’daki gizemli Kadın kimdi?

Belki Milan düşesi Isabella of Aragon, belki Cecilia Gallerani olabilir. Hatta Giorgio Vasari’nin yazdığı Leonardo Da Vinci biyografisine göre tüccar Francesco del Giocondo’nun eşi bile olabilir. Bu tartışmalar bir yana günümüzde birçok karikatürle, illüstrasyonla Mona Lisa’nın sınırsız versiyonu üretilmiş durumda.

Leonardo Da Vinci bu eserin bu kadar etki yaratabileceğini düşünmüştür bilinmez ama kendisine bize bu tabloyu dünya sanat tarihine kazandırdığı için bir teşekkür borçluyuz.

Teşekkürler Leonardo Da Vinci.