Rıdvan Dilmen. Fenerbahçenin Şeytan Lakaplı Efsane Futbolcusu…
15 Ağustos 1962’de, Aydın’ın Nazilli ilçesinde doğdu. Spora atletizmle başladı, futbola yöneldi. Çocukluğunda örnek aldığı futbolcu Fenerbahçe‘li Cemil Turan’dı.

Rıdvan Dilmen futbola 13-14 yaşlarında, Nazilli Sümerspor’da başladı. Daha sonra 25 futbol topu karşılığında Muğlaspor’a transer oldu.
Rıdvan’lı Muğlaspor, amatör ligden ikinci lige kadar çıktı. Şeytan lakabı Muğlaspor Antrenörü Kemal Dirikan’ın “Şeytan gibi bir zekan var” sözünden gelmektedir.

Dikkatleri çeken Rıdvan birinci lig takımı Boluspor’a transfer oldu. Boluspor ile ilk maçını, Fenerbahçe Stadı’nda, rüyalarının takımı Fenerbahçe’yle oynadı.

1-1 biten maçın ardından, Ziya Şengül, İslam Çupi gibi önemli köşe yazarlarının ilgisini çekmişti. Türkiye’de bir yıldız doğuyordu.

Bir hafta sonra Boluspor Galatasaray’a 2-1 yenild bu maçta tek gölü Rıdvan kaydetti ve o gün açıklanan milli takım kadrosuna çağrıldı.

İki yıl Boluspor’ 4 yıl Sarıyer de oynadıktan sonra . 1987 – 1988 sezonu sonunda Fenerbahçe’ye transfer oldu.

1988 – 1989 sezonunda, Rıdvanlı Fenerbahçe, 103 gol atarak şampiyon oldu.

Aykut, Oğuz, Hakan, Schumacher gibi oyuncuların bulunduğu Efsane takımda Rıdvan, 19 gol atıp, 41 gol attırarak ilk Türkiye şampiyonluğunu yaşamış oldu.

Sonrasında şansızlıklar yakasını bırakmadı. 1989 – 1990 sezonunda sağ ayağı sakatlanan Rıdvan, sonrasında 4 kez dizinden ameliyat olacaktı.

1991’de, Galatasaray maçında sol omzu kırılan Rıdvan, tam iyileşmemiş olmasına rağmen İzlanda – Türkiye millî maçına çıktı. Milli mücadelede 90. dakikada malesef omzu aynı yerden bir kez daha sakatlandı.

Tekrarlayan sakatlıklar yüzünden sonraki birkaç sezon çok az sayıda maçta yer aldı. Ali Şen’in başkanlık yaptığı Fenerbahçe’den 1994-95 sezonunda ayrıldı.

31 Ocak 1996’da jübilesini yaptı. Jübilesinde gol atan ender futbolculardan biri olan Rıdvan Dilmen futbolculuk kariyerinde 81’i Fenerbahçe’de olmak üzere, toplam 152 gol attı.

34 kez Türkiye A millî takımı forması giydi, Milli formayla, 5 gol kaydetti.